ورود به حساب ثبت‌نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به انجمن» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت‌نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نتایج: «1» تا «8» از «8»
 1. #1
  تاریخ عضویت
  2017/11/28
  نوشته‌ها
  178
  13
  مدیر انجمن

  مقالات طلاب مدرسه امام کاظم علیه السلام، پایه 10

  با سلام و احترام

  ضمن تشکر از شما طلاب محترم پایه دهم، لطفا مقاله سالیانه خود را به عنوان «پاسخ به موضوع» در ذیل این موضوع ارسال بفرمایید.
  طلاب عزیزی که مقاله خود را پیش از ماه مبارک ارسال کنند در ارزیابی، ۵ امتیاز همکاری با مدرسه (از ۱۰۰ امتیاز) را کامل دریافت خواهند کرد و بقیه طلاب تا ده روز پس از ماه مبارک (۱۳۹۸/۳/۲۵) فرصت دارند که مقاله خود را ارسال کنند.

  چند نکته:
  ۱. در متن پیام: موضوع مقاله به همراه چکیده و کلیدواژه آن را کپی کنید و سپس اصل مقاله را به صورت فایل word و ترجیحا با فونت M Mitra به پیام خودتان پیوست کرده و ارسال کنید.
  ۲. عزیزانی که فونت M Mitra را ندارند می‌توانند از پیوست همین پیام دانلود کرده و به فونت‌های ویندوز خود اضافه کنند.
  ۳. اصل مقاله که به صورت فایل پیوست در اینجا ارسال می‌شود فعلا تنها برای مدیریت قابل دسترسی است و پس از اصلاحات و ثبت اثر به نام خود دوستان برای دیگران هم قابل مشاهده خواهد شد.
  ۴. در صورتی که طلاب محترم، مقاله خود را ارسال کرده باشند سپس اصلاحیه‌های روی آن انجام بدهند تا ۲۵ خردادماه ۱۳۹۸ می‌توانند فایل اصلاح‌شده را مجدد ارسال کنند و همان زمان قبلی برای آنها ثبت خواهد شد.
  ۵. پس از تحویل مقالات به اساتید محترم، اصلاحیه‌های لازم به شما اعلام خواهد شد تا در طول ۱۵ و نهایت ۳۰ روز (متناسب با اصلاحیه‌ها) آنها را اعمال کرده و فایل جدید را در همین‌جا ارسال کنید.
  ۶. پس از پایان زمان اصلاح، مقاله شما ارزیابی نهایی و در پرونده پژوهشی شما ثبت خواهد شد.
  ۷. هر سال از برترین مقالات هر پایه متناسب با برگه ارزیابی که به همین پیام پیوست شده است تقدیر خواهد شد.
  ۸. زمینه چاپ مقالات برگزیده در نشریه مدرسه و دیگر نشریه‌های علمی فراهم خواهد شد.
  ۹. به مقالاتی که توسط خود طلاب عزیز، اصلاح محتوایی و ویرایشی شود و در نشریه علمی مدرسه (فقیهانه) چاپ شود «هدیه تألیف» تعلَق خواهد گرفت.
  (شیوه‌نامه مقالات نشریه فقیهانه، به همین پیام پیوست شده است.)
  ۱۰. اگر طلاب عزیز پرسش یا نظری دارند می‌توانند در بخش نظر (یا پرسش و یا درخواست) طلاب مدرسه طرح بفرمایند.

  از همکاری شما سپاس‌گزاریم.
  معاونت پژوهش مدرسه تخصصی فقه امام کاظم علیه السلام

  تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده
  فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
 2. #2
  تاریخ عضویت
  2019/05/20
  نوشته‌ها
  1
  1
  کاربر عضو

  محمد صالحی فر

  سلام مقاله سالیانه
  شاخصه های مسجد در تمدن اسلامی از منظر روایات
  چکیده

  مسجد یکی از نهادهای مهم تمدن اسلامی است. تا جایی که یکی از ارکان شکل دهی تمدن اسلامی، در کنار تعاون و برادری، بنای مسجد بود[1]. نقش مسجد، هدایتگری مردم برای رسیدن به زندگی مطلوب در دنیا و جایگاه عظیم در آخرت است. این رکن تمدن، بخاطر شاخصه های موجود در خودش توانسته است نقش اساسی را در ایجاد و روند رو به رشد تمدن اسلامی ایفا کند. نقش مسجد به خاطر عوامل مختلف و عدم توجه به شاخصه ها، همراه با فراز و نشیب هایی بوده است. برای شناخت این شاخصه ها می‌توان از سنت و روایت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) بهره برد. با توجه به آنچه از این منبع به دست می‌آید، می‌توان شاخصه ها را در ابعاد مختلفی که مربوط به مراجعین و رفتارهای مربوط به مسجد می شود، بیان کرد. آنچه درباره امام مسجد مطرح می‌شود؛ مانند رفتار امام با زنان، شرائط امام، آداب امام و ... . آنچه درباره ماموم مسجد مطرح است. آنچه درباره رفتار زن در مسجد مطرح است و آنچه درباره سکونت در مسجد مطرح است.

  [1] - فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، دکتر علی اکبر ولایتی، ص22.
  واژگان کلیدی: مسجد، تمدن اسلامی، ماموم، امام، زن، سکونت.
  فایل‌های پیوست در انتظار مدیریت فایل‌های پیوست در انتظار مدیریت
 3. #3
  تاریخ عضویت
  2019/06/16
  نوشته‌ها
  1
  0
  کاربر عضو
  تفاوت ماهوی حق با حکم طبق نظر مرحوم شیخ انصاری، آخوند خراسانی، میرزای نائینی، مرحوم اصفهانی، مرحوم سید یزدی، مرحوم خویی و امام خمینی رضوان الله علیهم اجمعین
  محمدمهدی کرمی
  چکیده
  در کلام فقهای بزرگی چون شیخ انصاری، مرحوم خویی و امام خمینی، به بحث از تفاوت ماهوی حق با حکم پرداخته شده است. امثال مرحوم خویی بر این باورند که هیچ تفاوت ماهوی بین حق و حکم وجود ندارد و به همین خاطر قولشان قبل از کلام سایر بزرگان مطرح شده است. تفاوت های مختلفی بین حق و حکم مطرح شده که از آن جمله عبارت است از اینکه حق، قابل اسقاط و نقل و انتقال می باشد بخلاف حکم یا اینکه حق عبارت است سلطنت ضعیف بخلاف حکم که در آن سلطنتی نیست و صرفا جعل شارع می باشد. هر گروهی برای کلام خود از آیات، روایات، لغت و ... شواهدی را ارائه کرده اند.
  کلمات کلیدی
  حق + حکم + تفاوت + ماهیت + حقیقت + سلطنت + ملک
  فایل‌های پیوست در انتظار مدیریت فایل‌های پیوست در انتظار مدیریت
 4. #4
  تاریخ عضویت
  2019/06/27
  نوشته‌ها
  17
  1
  کاربر عضو
  بررسی بهره گیری شیخ انصاری(ره) از تراث فقهی
  (مطالعه موردی آثار محقق ثانی در مکاسب محرمه)
  چکیده
  شناخت روش بزرگان فقه و دین شناسی از ضروریات حوزه های علمیه است چرا که پس از شناخت این روش هاست که می توان آن ها را به بوته نقد گذاشته و برای ارتقای آن ها تلاش نمود.
  یکی از ابعاد این روش شناسی، شناخت منابعی است که فقها از آن در فعالیت اجتهادی خود بهره می گیرند که از جمله این منابع، تراث فقهی است. شیخ انصاری نیز از این منابع بهره برده است و کشف روش ایشان می تواند هم در فهم بهتر کلمات وی، به نقد و ارتقاء روش ایشان کمک کند.
  در این مقاله میزان بهره گیری شیخ از آثار محقق ثانی در مکاسب محرمه پژوهش شده است که نشان می دهد شیخ انصاری، از مجموعه کتاب های محقق ثانی تنها به دو کتاب جامع المقاصد و حاشیه الارشاد مراجعه داشته است، به این دو کتاب دسترسی داشته و مستقیما به این کتاب مراجعه می نموده است، به محدوده خاصی از مکاسب محدود نبوده و همچنین محدود به نوع خاصی از مطالب نیز نبوده است، از کتاب جامع المقاصد بیش از کتاب حاشیه الارشاد بهره برده است، متاثر از ایشان نبوده است و از این رو بنایی بر دفاع از نظرات ایشان نداشته است، تبیین های ایشان در مورد قواعد علامه را مورد استفاده و تایید قرار داده است، اجماعاتی که از طریق ایشان نقل می شود، در صورت نبود مخالفت قبول دارد و الا اجماعات ایشان مورد طعن است، به مفهوم شناسی های محقق ثانی مورد اعتنا داشته است.
  روش این پژوهش کتابخانه ای، تحلیلی و استقرائی بوده است.


  کلید واژه: روش شناسی- شیخ انصاری- محقق ثانی- مکاسب محرمه
  فایل‌های پیوست در انتظار مدیریت فایل‌های پیوست در انتظار مدیریت
 5. #5
  تاریخ عضویت
  2018/12/12
  نوشته‌ها
  2
  1
  کاربر عضو
  « مدیریت پیامد های متعه با الهام از فلسفه ی تشریع آن در روایات
  محمدمهدی ایوبی
  چکیده
  نکاح موقت از جمله احکامی است که محطّ نقض و ابرام های فروان بوده است. حساسیت مسئله نکاح، مخالفت اهل تسنن مستند به اجتهاد در مقابل نص خلیفه ی دوم و مواضع مدعیان حقوق زن سه ضلع مثلثی است که مسئله ی نکاح متعه را در محاصره ی سوالات و اشکالات قرار داده است. آن چه در این میان کمتر مورد توجه قرار گرفته است، بررسی پیامدهای منفی متعه و تلاش برای استنباط راه حل آنها از متون نقلی است.
  به نظر می رسد می توان با ملاحظه ی روایات ناظر به فلسفه تشریع متعه، ابتدا جایگاه و کارکرد اجتماعی متعه در نظر شارع را شناسایی کرد و سپس با قراردادن متعه در جایگاه خود، از آسیب های آن فروکاست.
  بر اساس ادله ی نقلی فلسفه ی تشریع متعه بازدارندگی از دو گناه زنا و شراب در جامعه است؛ بر این اساس متعه یک توصیه همگانی نیست و جایگاه اجتماعی متعه به کسانی که در معرض زنا و شراب هستند نزدیک تر است و از کسانی که مستغنی از ارتکاب این دو گناه هستند، دور تر؛ همین نکته تبلیغ عمومی متعه را ناصحیح و رعایت اصل خفاء در آن را لازم می دارد.
  کلمات کلیدی: متعه، نکاح موقت، پیامد، فلسفه ی تشریع
  فایل‌های پیوست در انتظار مدیریت فایل‌های پیوست در انتظار مدیریت
 6. #6
  تاریخ عضویت
  2019/02/16
  نوشته‌ها
  2
  1
  کاربر عضو

  مقاله سال 97-98

  سلام عليكم
  فايل مربوطه رو پیوست کردم.
  فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
 7. #7
  تاریخ عضویت
  2018/12/19
  نوشته‌ها
  3
  1
  کاربر عضو
  تنقیح مناط و اصطلاحات مشابه
  تنقیح مناط که از روش های تعلیل و تعمیم حکم است. این واژه از دیر باز در آثار فقهی و اصولی اهل سنت و شیعه بکار رفته است. ظاهراً اولین کسی که در شیعه تنقیح مناط را عنوان کرده و صریحاً در باره آن بحث کرده است، محقق حلی (م676ق) است. او در معارج الاصول در جمع بین اصل و فرع قیاس به تفصیل پیرامون تنقیح مناط صحبت کرده است.
  فایل‌های پیوست در انتظار مدیریت فایل‌های پیوست در انتظار مدیریت
 8. #8
  تاریخ عضویت
  2018/12/19
  نوشته‌ها
  3
  1
  کاربر عضو
  تنقیح مناط و اصطلاحات مشابه
  جعفر زارعان دولت آبادی
  مدرسه تخصصی فقه و اصول امام کاظم عليه السلام

  چکیده
  موضوعات و مسائل گسترده ای پیش روی فقیه است که انتظار میرود حکم و نظر شریعت در مورد آنها استخراج شود. از سوی دیگر بسیاری از موضوعات و مسائل جدید هستند یا به هر دلیل موضوع ادله قرار نگرفته است. لذا فقیه نیازمند است ابزاری را مورد استفاده قرار دهد تا میزان دلالت ادله خود را توسعه دهد. تنقیح مناط، الغاء خصوصیت، قیاس و ... از جمله ابزاری است که با این هدف در علم فقه و اصول وارد شده است. این اصطلاحات مورد نیاز فقیه است و در کلمات ایشان نیز بسیار مورد استفاده قرار گرفته است لکن بطور منظم مورد بررسی قرار نگرفته است. در نگاره پیش رو، مفهوم شناسی این اصطلاحات بررسی شده است و در ادامه تفاوت هر یک با اصطلاحات مشابه بیان شده است. اصطلاحات مورد بررسی عبارت اند از تنقیح مناط، الغاء خصوصیت، قیاس منصوص العله و اولویت و مستنبط العلة، تخریج مناط و تحقیق المناط می باشد.

  کلید واژه:
  تنقیح مناط، قیاس، اولویت، الغاء خصوصیت
  فایل‌های پیوست در انتظار مدیریت فایل‌های پیوست در انتظار مدیریت
نتایج: «1» تا «8» از «8»

برچسب‌ (کلیدواژه) این موضوع:

مجوزهای ارسال و ویرایش

 • شما نمی‌توانید موضوع جدید ارسال کنید.
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمی‌توانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمی‌توانید پیام‌های خود را ویرایش کنید
 •